Ortodoncja dla dzieci i dorosłych
Ortodoncja jest postrzegana jako dziedzina stomatologii estetycznej, ponieważ skupia się głównie na poprawie wyglądu uzębienia. Obejmuje korektę wad zgryzu, wyrównywanie linii zębów m.in. wystających górnych lub dolnych siekaczy, niwelowanie nieprawidłowości takich jak nachodzenie się jednych zębów na drugie. Jednakże krzywy zgryz to nie tylko kwestia estetyki, lecz także prawidłowego funkcjonowania zębów, ich higieny oraz w związku z tym - potencjalnych chorób jamy ustnej.
Nieskorygowany zgryz może powodować nierówne ścieranie się poszczególnych zębów co może przyczyniać się do osłabiana szkliwa i ich chorób.
Narzędziem używanym do leczenia, jest aparat ortodontyczny, który w zależności od potrzeb zgryzu może być założony na stałe lub nie. Co ciekawe, odpowiednio dobrane aparaty ortodontyczne mogą wpływać również na kształt całej twarzo-szczęki(np. wyrównać bruzdy przynosowe).
Dzieci
W naszych gabinetach specjalistą ortodontycznym jest Pani doktor Celestyna Bęben-Cybulska. Leczenie ortodontyczne najczęściej stosowane jest u dzieci. Wynika to z tego, że potencjalne wady najłatwiej korygować, gdy zęby dopiero się rozwijają.
Pierwsza wizyta u lekarza ortodonty może mieć miejsce już nawet w okolicach 7 roku życia. Taką rekomendację dla rodziców i lekarzy wydało Amerykańskie Stowarzyszenie Ortodontyczne w 2013 r. Jest to czas, gdy pojawiają się pierwsze stałe zęby.
To czas, w którym lekarz może najwcześniej dostrzec pojawianie się potencjalnych wad przy pomocy diagnostyki OPG, czyli podejrzeć na zdjęciu, czy zęby odpowiednio są ułożone do wyrżnięcia i czy każdy z nich ma wystarczającą przestrzeń. Jeśli nie, jest to ważny sygnał i już teraz można będzie przeciwdziałać pokrzywieniu się i ich nachodzeniu. Czasami potrzebne jest dodatkowe zdjęcie – cefalometryczne, czyli boczne, pomoże ono precyzyjnie ustalić plan leczenia.
Jeżeli martwimy się czy dziecko będzie chciało nosić aparat to w naszej ofercie znajdują się kolorowe aparaty, również w opcji brokatowej i wielobarwne pudełeczka, które pomogą zachęcić je. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż im później podejmiemy się leczenia tym trudniejszy i dłuższy może być cały proces.
Podczas wizyty lekarka zwróci również uwagę na to jak dziecko oddycha(poprzez nos czy usta) i ewentualnie poprosi o konsultację laryngologa przy wyraźnych problemach w tym obszarze. Pani Doktor Celestyna zwróci również uwagę na drożny nos, równowagę mięśniową, wędzidełko języka oraz sprawdzi czy mięśnie policzków równoważą się z mięśniami języka.
Takie kompleksowe badanie zapewni sukces przyszłemu leczeniu i pomoże usprawnić cały proces.
Dorośli
Leczenie ortodontyczne dostępne jest także dla osób dorosłych, w tym nawet seniorów!Współcześnie coraz więcej osób dorosłych korzysta z usług ortodonty. Leczenie osób dorosłych trwa zazwyczaj dłużej niż w przypadku dzieci, lecz skorygowanie wad zgryzu jest możliwe w każdym wieku. Przy niedużych wadach oraz przy zastosowaniu aparatu stałego, może ono zamknąć się w okresie dwóch lat.
Dorośli mogą wybierać pomiędzy aparatami stałymi, ligwalnymi(zakładane na stałe lecz niewidoczne) bądź takimi, które nosi się kilka godzin dziennie albo w nocy.
Współczesne aparaty nie przypominają tych sprzed dekad. Są mniejsze, skuteczniejsze, mogą mieć barwę dostosowaną do kolorytu szkliwa. Zamki naklejane na zęby mają kolor stalowy, biały ceramiczny lub są przezroczyste (tzw. szafirowe).
Warto zwrócić uwagę, że z wiekiem nieleczone problemy ortodontyczne nie zanikają, lecz wręcz przeciwnie: mogą wyłącznie ulec utrwaleniu lub nawet nasileniu.
Dlatego każdy wiek jest dobry na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego!